בורמה, חלק א׳: הרפתקאות ואוכל בורמזי

בורמה. חודש שכולו חוויה מדהימה, מרתקת, רגועה, מעניינת, מפתיעה ומשחררת. מאותן חוויות שקשה להעביר במילים, ובהחלט ניסיתי לעשות זאת בבלוג המקביל: בחלק הראשון, השני והשלישי. אבל בכל זאת, הקדמה קצרה…

landscape

בורמה, שנקראת היום מיאנמר אבל לא אכנס לזה עכשיו, היא מדינה גדולה ששוכנת בין תאילנד להודו – ותרבותית מרגישה איפשהו ביניהן, אבל שונה לגמרי (כשסין כהרגלה מאיימת בהשפעתה הדורסנית מהגבול הצפוני). הנוף מגוון מאוד, ממרגלות ההימלאיה שבצפון, דרך האזורים שמזכירים את צפון תאילנד או לאוס במזרח, שפלה חמה במרכז, ורצועת חוף ארוכה מאוד. התרבות מגוונת אף היא, בהיות בורמה מחולקת לתת-מדינות ולמחוזות בעיקר על פי שייכות אתנית, כשהבורמזים מהווים את הרוב במדינה. מבחינה פוליטית, במדינה שורר מצב בעייתי וקשה שבודד אותה מהעולם החיצון לאורך עשורים רבים של שלטון צבאי, ורק בשנים האחרונות מתחילה בורמה לפתוח את עצמה לעולם. כתוצאה מכך בבורמה הכל מרגיש עדיין לא מתוייר עד מאוד, שזה נפלא למי שהתרבות המקומית מעניינת אותו, כשלכולם תחושה שעוד כמה שנים התיירים יגיעו – אז עכשיו זה כנראה היה הזמן המושלם בשבילי להגיע לשם. ומכיוון שהרוב לא תיירותי בעליל, הפתיחות והנחמדות של המקומיים היא יוצאת דופן, ברמה שלא יצא לי לראות עוד בשום מקום בעולם. ועוד יתרון בולט הוא שהטבע הבורמזי עוד לא הספיק להתמסחר לטובת התיירים, והנופים המהממים של בורמה נפרשים במלוא הדרם, ירוקים ובוהקים, ומשובצים באינסוף מקדשים מוזהבים.

הטיול שלי שם היה מדהים מסיבות רבות. תחושת החופש, המקומיים הנחמדים, התרבות המעניינת, התרמילאים המוצלחים, וגם ההפתעות הרבות שהטיול הזה זימן לי. אבל לעומת כל התחושות הנפלאות האלו, האוכל היה, לצערי הרב, האכזבה הגדולה של הטיול. אני שוב אתחיל בדיסקליימר שאומר שבורמה היא מדינה ענקית ומגוונת, ושטיול טעימות של חודש הוא לא מייצג. אבל בחודש הזה, מגוון הארוחות שאכלתי נע בדרך כלל בין בינוני לגרוע, כשפה ושם יצא לי לטעום כמה דברים מוצלחים.

אז מה אוכלים בבורמה?
התשובה הקצרה והשטחית שאני יכול לתת היא: בדרך כלל, אורז עם קארי כלשהו שמבוסס על בשר או דגים.
התשובה הארוכה: תמונות, סיפורים והסברים. הנה זה מגיע.

אתחיל מההתחלה.

noodles

זאת הארוחה הראשונה שאכלתי בבורמה, במסעדה מקומית הומה בינגון הבירה. אטריות ביצים עם ירקות ועוף. שומני ולא טעים במיוחד. אבל התרגשות של הרפתקאות חדשות, בירה טעימה וכמובן זולה, וחברה מוצלחת מאוד, הפכו את הארוחה הזו לכיפית במיוחד. אותן סיבות יהפכו את רוב הארוחות שאכלתי בבורמה למהנות במיוחד, על אף האוכל המאכזב, וזה כנראה מה שחשוב.

simple-curry

וזאת הארוחה השנייה שאכלתי בבורמה, והיא כבר מייצגת למדי. מסעדת רחוב, שולחן פלסטיק, קארי שומני, אורז לבן וחסר טעם, ובמקרה הטוב כמה ירקות בצד.
יש לציין שגם בבורמה אכלתי רק אוכל מקומי. בעניין הזה, בבורמה אין יותר מדי ברירה, כי היו מקומות ששהיתי בהם כמה ימים טובים וגם אם רציתי לא יכולתי למצוא אוכל מערבי. לעתים האוכל היחיד שאינו בורמזי היה הודי או סיני, שהיו בדרך כלל מוצלחים יותר.

וזה המקום להערה טיולית: יש טרנד ניכר של טיולים מאורגנים לבורמה, בדרך כלל לקהל היותר מבוגר. בטיולים כאלו ישנים במלונות (כנראה מוצלחים), אוכלים שם אוכל מערבי, ומגיעים לאותם שני מקומות תיירותיים, שבהחלט שווים את הביקור – בגאן עיר המקדשים המהממת, אגם אינלה היפה, וגם מבקרים בערים מנדליי וינגון הבירה. הטיול שלי (או הטיול התרמילאי בכלל) בבורמה עבר גם במקומות האלה, אבל חלק גדול ממנו היה מחוצה לו, וזוהי הפרספקטיבה של החוויות שלי, הקולינריות ובכלל.
ואחרי שכתבתי את זה, הנה:

sunrise

רגע הקסם הזה הוא דווקא מבגאן התיירותית מאוד, בזריחה, כשעשרות כדורים פורחים מרחפים מעל מאות או אלפי המקדשים שפרושים עד האופק.

אבל לעניינו.

bus-station

התחנה המרכזית בינגון, שעת בוקר, קארי ואורז לארוחת בוקר. מה שאני אוהב במיוחד בתמונה זה את תמהיל האנשים, שכולל גם נזירים בודהיסטים בדרכם לאנשהו. גם אני ישבתי על כסאות הפלסטיק ואכלתי, ממשיך עם האג'נדה שאומרת שאני אוכל את כל מה שהמקומיים אוכלים. העניין הוא שבניגוד למדינות אחרות באסיה, אוכל הרחוב בבורמה תמיד עשה עליי רושם של אוכל לא הגייני במיוחד, משהו שקשה להסביר אבל קל לחוש בו מקרוב. אבל כאמור, אני לא חושב על זה ואוכל כמעט הכל. במקרה הגרוע, רוב קלקולי הקיבה יכולים להיפתר בעזרת תרופת הפלא, שני מרכיבים שאפשר למצוא בקלות בכל מדינת עולם שלישי שמכבדת את עצמה:

bananas-cola

כן, מה לעשות, גם זה חלק מהטיול.
אבל אני שוב קצת סוטה מהנושא.

ובכן, קארי בורמזי.

many-curries

זה בהחלט האוכל הנפוץ בבורמה, מגוון של סירים עם קארי, שנמצאים ברוב המסעדות המקומיות ומסעדות הרחוב. הקארי מכוסה בשכבה של שומן, שנועדה בעיקר להגנה מפני חיידקים (ולא תמיד אמורה להיאכל), ומתובל באגרסיביות שבעיניי הייתה לא אלגנטית בעליל. והוא תמיד נראה כאילו הוא עומד שם כבר שעות ארוכות.

אבל מספיק עם הנימה המאוכזבת, כי כמובן שיש גם דברים חיוביים.

tea-leaf-salad

הסלט הזה הוא הסלט הנפוץ במדינה, סלט תה ירוק. כרוב, עגבניות, פול מיובש ובוטנים, ועלי תה ירוק. במקרה הזה מדובר בעלי תה ירוק שלאחר קטיפתם מותססים בחביות, ונותנים לסלט טעם אינטנסיבי במיוחד, וטעים.

dock-food

גם פה סלט תה ירוק על השולחן, עם אורז לבן, שיפודי במיה, שיפודי עוף, וגם סלט אבוקדו טעים. רחבה עצומה על גדת הנהר עם שולחנות וכסאות פלסטיק, רק מקומיים (כי תיירים כמעט ואין), חברה טובה, ובירה זולה.

dock-beer

כלומר, הרבה בירה זולה. ומה שאני הכי אוהב בתמונות של בירה, שלפי הטשטוש שלהן, אפשר לראות בדיוק כמה בירה אני שתיתי.

ואיך אפשר בלי קצת מתוק?

fries-sweets

מעבר לקארי, גם סקציית האוכל המטוגן תופסת מקום של כבוד במטבח הבורמזי, עם בצקים או סמוסות למיניהן. במקרה הזה מדובר דווקא במאפים מתוקים מטוגנים, שמוגשים בשקית ניילון עם הרבה סוכר וטעימים מאוד.

rice-sweets

וזה דוכן נהדר בשוק המקומי, של עוגות אורז בחלב קוקוס ומיני מתוקים מבצק אורז. טעימים מאוד, ונפלאים בתור ארוחת בוקר שהייתי שמח לאכול גם היום.

אז בפוסט הבא, על האזורים היותר כפריים ועל האוכל שמחכה שם.

ובינתיים, אסיים עם נוף,

sunset

כי שקיעות מהממות היו בבורמה, בלי שום ספק.

2 תגובות

מתויק תחת טיול, תרבות

2 תגובות ל-“בורמה, חלק א׳: הרפתקאות ואוכל בורמזי

 1. יש לי טענה אחת נגד הפוסטים שאתה מעלה מהסיור במזרח אסיה – חסרים לי מתכונים 😛

  אגב, בעניין שמנוניות הקארי הבורמזי – אם הם משתמשים בחמאה מזוקקת (כמו ההודים והפקיסטנים) זה יסביר הכל. זה פשוט חומר מאוד שמן, שקל מאוד להרוס איתו דברים… (מצד שני, אי אפשר ממש להחליף אותו…)

  • מרקוביץ'

   מתכונים, בהזדמנות, בטיול באסיה לא מבשלים 🙂

   ואתה צודק לגבי האוכל ההודי, יש דמיון רב בגישה. רק שלטעמי, האוכל הבורמזי חסר את האלגנטיות והאיזון שבאינסוף מרכיבי התיבול שיש להודים, והוא איכשהו תמיד הרגיש לי קצת יותר מדי. אבל זאת דעה אישית…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s